Ana sayfa Üyelerimiz, Tarihçe, Yön. Krl., Den. Krl. Sektörel Bilgiler Mevzuat, Resmi Gazete, Sağ.Bkn. Kararları Sirküler, duyurular, anketler, İlaç Fiyat Geçmişi, ara ürünler v.s. İletişim, Ulaşım Bilgileri English
Yerelleşme Süreci Hakkında Duyuru

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) web sitesinde yayımlanan, Duyurunun detayları aşağıdaki gibidir;
"64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’nda yer alan 46 nolu Eylemde “Sağlık araç ve gereçleri ile stratejik ve yerli ilaçların geri ödeme, fiyatlandırma ve ruhsatlandırma süreçleri iyileştirilecek” ve açıklamasında “Tedavinin sağlanmasında gerekli güvence alınmak kaydıyla, geri ödeme listesinden çıkarılacak ithal Ürünler belirlenecektir.” talimatından yola çıkılarak Eylem planına uygun olarak birden fazla jeneriği olan ithal ruhsatına sahip ürünlerin satış miktarları incelenmiştir. Piyasada herhangi bir arz sıkıntısı olmaması için ilk etapta, imal payı %50 ve üzerinde olan ürünlerinin yerelleşmesi için ilgili dernek, sendika ve firmalarla yapılan görüşmeler neticesinde bir takvim oluşturulmuştur.

Ülkemizdeki üretim yerlerine ilişkin kapasite değerlendirmesi de eş zamanlı yapılmış olup, üretim yerlerinin yeterli kapasiteye sahip oldukları görülmüştür.

İthalden imale geçiş kapsamında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı temsilcilerinin katılımı ile İthalden İmale Geçiş Komisyonu oluşturulmuş olup tüm süreç bu komisyon tarafından takip edilecektir.

Belirlenen takvime göre, 4 Nisan 2016 tarihi itibari ile belirlenen eşdeğer grupların yerelleşme sürecinin başlaması planlanmış olup, ilgili firmaların yerel üretime geçişle ilgili ürünleri için taahhütlerini TİTCK İlaç Ruhsatlandırma Dairesine 22 Mart 2016’ya kadar vermeleri gerekmektedir. Yerelleşeme ile ilgili taahhütleri verilmeyen/verilemeyen ürünler için gerekçelerin 22 Mart 2016 tarihine kadar sunulması gerekmektedir.

Eylem planı çerçevesinde yapılan çalışmanın amacı ithal ürünlerin geri ödemeden çıkarılması olmayıp, öngörülebilir bir süre içerisinde yerel üretimi teşvik etmektir.

Yerelleşme sürecine verdiğiniz katkıdan dolayı teşekkür eder, saygılarımızı sunarız."
TİTCK ve SGK tarafından imzalanan yazının orijinali için tıklayınız
Bu haber şu ana kadar 1886 kez izlenmiştir. | Haber tarihi: 04.03.2016  | Tüm haberler   
 
TİTCK 2017 yılı İdare Faaliyet Raporu.
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından, “Türkiye Akılcı İlaç Kullanımı Bülteni”nin 27. Sayısı yayımlandı!.
TİTCK'dan Eczacıların Dikkatine.
Hasta Destek Programları Hakkında Genelge.
TİTCK, Kozmetik İhracatçılarına Önemle Duyurulur.
TİTCK, Kozmetik Ürünlerde Güvenlilik Değerlendiricisi.
TİTCK, Türkiye Akılcı İlaç Kullanımı Bülteni 1. Sayısı yayımlandı..
TİTCK 2013 yılı idare faaliyet raporu.
SUT EK-4/A (B)
Geri Ödemede Kayıtlı İlaç Ara
 


Güncelleme 07.06.2018  
 
   
Faydalı Linkler
 
Aktif Ziyaretçi :  18
Toplam Ziyaretçi :  2.265.752
IP Adresiniz :  54.144.16.135
24 Haziran 2018 Pazar -